Olga Stehlíkova + Tomáš Braun

Tomáš Braun a Olga Stehlíkova
sbírka Vejce/Eggs (Dueta)

Olga Stehlíková (*1977) vystudovala bohemistiku a lingvistiku na FFUK v Praze. Působí jako nakladatelská i časopisecká redaktorka, editorka a literární publicistka. Byla editorkou literární revue Pandora a redaktorkou literárního on-line Almanachu Wagon, připravuje magazín Tvaru on-line Ravt. V r. 2014 vydalo nakl. Dauphin její básnický debut Týdny, za který r. 2015 získala Literu za poezii. Sbírka Vejce/Eggs (Dueta) vyšla v unikátní úpravě v listopadu 2017, spolu se stejnojmennou LP deskou s hudbou Tomáše Brauna, napsanou na vybraná dvojverší z této sbírky. S básníkem Milanem Ohniskem napsala pod pseudonymem Jaroslava Oválská sbírku společných básní Půjdu za lyrický subjekt (podzim 2018, Druhé město). Dokončuje další básnický rukopis, Portréty (podzim 2018, Perplex).

Ukázka: 
  1. Ráda ti pofoukám ráno, nebude-li příliš rozjitřená.
  2. Ještě něco? – Ne, to je všecko. Drobný máte? – Ano, dvě.
  3. Cestou potkává zmrzliny, žláznatou sliznici, kávičky, klky. Nadívané kachny v pars egestoria, alkalický hlen, prsíčka, stehýnka, křidýlka. Pylorus. Láska se prochází žaludkem.
  4. Prsa jsou jako kopce. Kopce jsou jako bábovky. Bábovky jsou jako krtince. Krtince jsou jako hroby. Hroby jsou jako obdélníky. Obdélníky jsou jako čtverce. Čtverce jsou jako krychle. Prsa jsou krychle.
  5. Ondra dojí chleba s máslem. Obuje si holiny a půjde do kravína. Svatka zavolá: Napadlo mě zvíře.
  6. Nelež už, vstávej. Po deváté se pod peřinou třením množí doufání, po jedenácté je hlava na polštáři zlý sen.
  7. To je zlé, říká lékař, zřejmě se vám tady udělala dušička. Sestra se uchechtne. To drobounké upšouknutí slyším jen já.
  8. Zvyk vleče železnou košili, láska hory, trpělivost růže. Hlad výborně vaří. Moudrost je dcera opakování. Pozoruji tvé zuby zrcadlem duše.
  9. To my si jenom myslíme, Jeníčku, že to vymyslel pán Bůh. Ale pámbu ví, kdo to byl.
  10. V tvém věku je už jakékoli oblečení narativem nebo při nejlepším jemnou konstrukcí z vláken.
Předpokladaný čas výstoupení: 
01.09.2018 - 17:30