Finalisté Drážďanské ceny lyriky 2020

Drážďanská cena lyriky (Dresdner Lyrikpreis) je vyhlašována primátorem zemského hlavního města Drážďany na podporu současné básnické tvorby a uděluje se každé dva roky.

Pavel Kolmačka
* 1962 v Praze, spisovatel. Kolmačka pracoval mimo jiné jako učitel, ošetřovatel, překladatel a editor. V 80. letech začal vydávat své texty v samizdatu. V roce 1994 byla poprvé oficiálně vydána jedna z jeho básnických knih. Následovaly další publikace, naposledy Život lidí, zvířat, rostlin, včel. Kromě poezie napsal Kolmačka také román Stopy za obzor.

Ondřej Krystyník
* 1993 v Mariánských Lázních, spisovatel a student. Krystyníkovy básně byly publikovány v českých literárních časopisech Host, Tvar, Souvislosti, Partonyma, Weles a Prostor. V roce 2017 účinkoval na festivalu českého jazyka a literatury Šrámkova Sobotka.

Atrin Matuštík
* 1992, spisovatelka a učitelka češtiny pro cizince. V roce 2018 vydala svou první básnickou sbírku Bildungsroman. Její básně byly publikovány také v českých literárních časopisech Host, Tvar a Souvislosti. Je také členkou společného performančního projektu A X I S.

Kathrin Schmidt

Christoph Wenzel
* 1979 v Hammu, spisovatel, vydavatel, redaktor a vědecký pracovník. Wenzel je spoluzakladatelem a provozovatelem [sic] – Literaturverlag a vydává literární časopis [sic]. Dosud vydal čtyři svazky poezie, naposledy lidschluss. Jeho práce byly také publikovány v antologiích, časopisech a v rozhlase. Je také výzkumným asistentem v Rheinisch-Westfälische Technische Hochschule Aachen

Radek Fridrich
*1968, debutoval v roce 1996 sbírkou PRA, poté publikoval řadu básnických knih v nakladatelství Host: V zahradě Bredovských, Molchloch, Žibřid a Krooa krooa, za kterou získal v roce 2012 cenu Magnesia Litera. Vydal také česko-německé sbírky Nebožky/Selige a Linie S1. K dalším titulům patří soubor fónických básní Ptačí řečí, Lektvary či Krevker.

Předpokladaný čas vystoupení: 
28.08.2021 - 14:00